zpět

Home  -   biografie  -  diskografie  galerie  -  koncerty  -  rider

Honza Nedvěd biografie

Jan Nedvěd (narozen 1946 Praha) je jeden z nejvýznamnějších českých folkových a trampských písničkářů. Svou hudební kariéru zahájil v beatových kapelách (The Three Long Fingers, The Preachers), ve kterých působil společně se svým bratrem Františkem. Spolu s ním zakládá v roce 1972 trampskou skupinu Toronto, která je později nucena změnit jméno na "méně závadné" Brontosaury. Kromě Brontosaurů, působil Jan Nedvěd souběžně (až do roku 1988) u skupiny Spirituál kvintet.

První Brontosauří album (Na kameni kámen) vyšlo v roce 1985 u Pantonu a kromě titulní skladby přineslo legendární hity jako "Růže z papíru," "Tulácký ráno," "Valčíček." Jeho následovník, album Ptáčata, vychází o dva roky později u stejné firmy a najdete na něm například legendární "Stánky."

V roce 1990 vydává Honza Nedvěd album Kamínky a s ním přichází i další přestávka v činnosti Brontosaurů, tentokrát dvouletá. Během této doby Honza koncertuje se svým bratrem Františkem, jeden z těchto koncertů (v Brně) vychází v roce 1993 také na CD u Firmy 6P Petra Novotného.

Brontosauři se do nahrávacích studií vracejí v dalších letech ještě dvakrát - v roce 1992 vychází deska Sedmikráska a o dva roky později pak přichází na značce BMG kolekce Zahrádky.

V roce 1996 slaví Honza padesáté narozeniny megakoncertem na pražském Strahovském stadionu (21. 6. 1996). Na podzim tohotu roku vzniká také poslední společný projekt bratrů Nedvědů - album Pasáček hvězd. Od roku 1997 vystupují Jan a František samostatně. vychází album Honza (1997), které je od dva roky později následováno titulem Vašek.

Jan Nedvěd také spolupracuje s dalšími interprety (s Marcelou Voborskou - album Řetízek, nebo s cimbálovkou Jury Petrů - album Zahučaly hory).

V roce 2007 vychází album Ta noc, kdy mi vyšlo slunce, na kterém se znovu setkává se svým bratrem Františkem. Ve stejném roce také oba bratři absolvují společné turné.

V roce 2013 oficiálně ukončil Honza svojí uměleckou dráhu na pódiích. Ovšem písně skládá dál a dokonce se již nechal slyšet že se mu po pódiích opět stýská a dokonce uvažuje o omezené variantě  sólového projektu s hudebními přáteli.